Etický kodex žáka

10 Zář

Naše škola má od letošního roku nový dokument – Etický kodex žáka. Je to zajímavé čtení a věříme, že by se jím mohl inspirovat každý nejen ve škole, ale i v pracovním a osobním životě. Za sestavení děkujeme Školské radě ZŠ Kanice. Na stránkách je v sekci Dokumenty.

Do školy chodím včas

Kdo chodí pozdě, ruší ostatní. Dospělí to často berou tak, že když někdo přijde pozdě na schůzku nebo do výuky, neváží si druhého, a to přece nechci. Když přijdu včas, stihnu se nachystat, vyplivnout žvýkačku, odskočit si a pak mi to v hodině jde úplně jinak.

Chovám se k ostatním slušně

Když se chovám slušně, nikdy neudělám chybu. Každého potěší, když ho někdo pozdraví, pustí do dveří nebo mu podá spadlou tužku. Uvidíš, že když se k ostatním budeš chovat slušně, budou se tak k tobě chovat i ostatní. Z těch, kteří se tak nechovají, si hlavu nelámej. Když něco chci, řeknu: prosím, když něco dostanu, řeknu: děkuji. Vulgarity do školy nepatří, zato kouzelnými slůvky nešetřím.

Lež má krátké nohy

Každá lež jednou praskne a ztráta důvěry se těžko získává zpět. Kdo mluví pravdu, tomu lidé důvěřují.

To, co vím a umím, mi nikdo nevezme

Každý chce v životě dělat to, co ho baví. K tomu potřebuji něco umět. Na základní škole ještě úplně nevím, jestli budu chtít být spisovatelem, lékařem, programátorem nebo automechanikem. Proto se budu snažit dávat pozor všude a zjišťovat, co mi jde nejvíc. I věc, kterou hned nepotřebuji v životě, často použiji později. Když si něco nepamatuji, tak musím alespoň vědět, kde to hledat. Informace si ověřuji, protože nechci skočit na špek prvnímu vtipálkovi, který dá na web nějaký nesmysl.

Ve třídě nejsem sám

Ve třídě mám hodně spolužáků a pokud bych se choval podle toho, jak zrovna chci, učitelé by vůbec nemohli dělat svoji práci. Proto se hlásím, když něco chci, a čekám, až budu vyvolán, neskáču do řeči ostatním a snažím se sledovat učitele. Učitelé se snaží, aby se aktivity střídaly, aby to nebylo pořád stejné. Budu se jim snažit pomáhat tím, že budu dávat pozor, a když se ztratím, raději se přihlásím a zeptám.

Dobrá parta je nadevše

V dnešní době máme často pocit, že když něco chci, tak si to koupím nebo zařídím sám. V životě je ale velká výhoda mít přátele, na které se můžu spolehnout, a umět pracovat v týmu, protože každý dobrý tým dokáže víc než lidé samotní. To platí ve škole, po škole i v životě. Je jasné, že se někdy pohádáme, ale důležité je umět věci vyřešit nebo hodit za hlavu a vážit si toho, že jsme spolu. Nečiň jiným to, co nechceš, aby bylo činěno tobě.

Jiný neznamená horší

Síla týmu je v různorodosti, ale zároveň i v dodržování dohodnutých pravidel. Když má někdo jiný účes, jiný názor nebo jinak mluví, neznamená to, že je horší. Někdy je to naopak. Važ si sám sebe i druhých. V životě je důležité znát svoji cenu i cenu druhých.

Ubližují slabí nebo nešťastní

Ubližování nebudu trpět – u sebe ani u jiných. Pokud někdo ubližuje a nejsem schopen se s útočníkem domluvit, musím se obrátit na učitele nebo jiného dospělého. Nebudu se mstít, protože to většinou nedopadne dobře, protože ten, kdo ubližuje, často čeká na odplatu a půjde žalovat. Jen slaboši a zbabělci si musí dokazovat svoji sílu na těch, kdo se nemohou pořádně bránit.

Netrap se, všechny dveře jsou zde otevřené

Pokud mám nějaký problém, nechci na něj být sám. Proto se přijď rozdělit o každou bolest i radost a uvidíš, že se dají vyřešit i situace, které z tvého pohledu vypadají jako neřešitelné.

S úsměvem jde všechno nejlíp

Budu se snažit vidět v kamarádech, učitelích a učení to dobré, ne zdůrazňovat problémy. Život není ideální, lidé nejsou černobílí a všichni jsou jenom lidé. Každý den se zkusím radovat z toho, co jsem se dozvěděl, co jsem zvládl, co jsem zažil a s kým mi bylo dobře. Nepotřebuji mít špatnou náladu z toho, že všechno není přesně takové, jaké jsem si to představoval.

Chápu hodnotu věcí a snažím se je zachovat

Vše, co poškodím, musí někdo opravit a někdo zaplatit. Nic se nenapraví samo. Být bezohledný k věcem znamená nevážit si práce a prostředků ostatních. Snažím se věci neničit, vždyť mají posloužit dalším.

Chybami se člověk učí

Žádný učený z nebe nespadl. Učení vyžaduje čas a snahu, ne vše ti půjde hned. Neboj se překonávat překážky, neboj se neúspěchu, i malý pokrok je důležitý. Za nějakou dobu se úspěch určitě dostaví.

Šetřím přírodu, protože nechci být poslední generace

Každou věc, kterou použiji a vyhodím nebo zničím, musel někdo vyrobit a dovézt. To vše stojí energii, kterou musíme vyrobit. To často poškozuje přírodu, například pálením uhlí nebo nafty.

Proto zvážím, co opravdu potřebuji a neplýtvám. Odpad budu třídit, aby nekončil na skládkách nebo ve vodě a bylo jej možné recyklovat. Všichni chceme, aby naše okolí bylo pěkné a zdravé.

Ve zdravém těle zdravý duch

Ve volném čase je lepší odhodit mobil, vypnout počítač a jít s kamarády ven. Můžu si zasportovat, projít se na čerstvém vzduchu nebo zajet na výlet. Kdo v noci málo spí, ve škole mu toho hodně unikne. Proto chodím spát včas a neberu si mobil do postele.